Гонартроз

Гонартроз – це дегенеративне захворювання колінного суглобу, яке зустрічається у великої кількості пацієнтів старшого віку. Останнім часом середній вік пацієнтів з даною патологією зменшується. Суттю даної проблеми є пошкодження і стоншення шару хрящу у середині колінного суглобу.

Даний процес відбувається з декількох причин, але головним є те, що на теперішній час усі методики, направлені на лікування даної проблеми, не здатні збільшити товщину шару хрящу, а здатні тільки уповільнити (хоча і значно) швидкість розвитку патології. І, як наслідок, лікування спрямовано на профілактику прогресування захворювання і може відстрочити оперативне лікування – заміну колінного суглобу на штучний суглоб, який має назву ендопротез.

Перша стадія захворювання здебільшого протікає без проявів, пацієнт не відчуває болю і не скаржиться, що значно ускладнює початок раннього лікування. Частіше біль і неприємні відчуття з’являються на другій стадії захворювання, коли пацієнт відмічає «стартовий» (при початку руху) та «ранковий» біль, дискомфорт під час ходи, вгору і вниз по сходах, в подальшому пацієнт відчуває полегшення протягом дня. Для успішної терапії даної проблеми особливо важливо почати лікування не пізніше другої стадії процесу. Третя стадія характеризується болем у колінному суглобі протягом усього дня, може приєднуватися нічний біль, рентгенологічна картина також візуалізує негативну динаміку. На четвертій стадії біль присутній постійно, в деяких випадках інтенсивність його така, що пацієнт відмовляється навіть від незначних навантажень, майже не має можливості до самообслуговування. На четвертій стадії допоможе тільки операційне втручання – заміна колінного суглобу на штучний.

Терапія дегенеративних захворювань колінного суглобу завжди є комплексною і включає в себе фізичну реабілітацію, контроль ваги тіла, використання фізиотерапевтичних процедур. Біль купується використанням нестероїдних протизапальних препаратів в комбінації з ліками, які покращюють живлення хрящу. Також використовується терапія плазмою, збагачену тромбоцитами і внутрішньосуглобове введення гіалуронової кислоти. Всі ці процедури можуть значно сповільнити патологічний процес і купувати біль. Але, все ж-таки, треба пам’ятати про те, що вчасний початок лікування буде мати значно кращі результати.